DÜRRÜ TURAN'IN BİYOGRAFİSİ
Tanburi ve bestekâr Dürrü Turan, 1885 yılında İstanbul'da doğdu. Küçük yaşlarından itibaren müziğe merak duyan Dürrü Turan, ilk müzik eğitimini ressam ve müzisyen Dr. Hikmet Bey'den ve Enderunlu Ali Bey'den aldı, daha sonraları da Hacı Arif Bey'in talebesi Servet Bey'den faydalandı ve 600 civarında eser meşk etti.

Tanburi Kenan Bey'in etkisiyle tanbur öğrenmeye karar veren Dürrü Turan, Tanburi Cemil Bey'den dersler almıştır. İlk eserini 1909 yılında bestelemiştir. 42 adet şarkısı ile 30 adet saz eseri mevcuttur.

Darülfünun Edebiyat Fakültesi'nden mezun olan Dürrü Turan, bir yandan çeşitli okullarda Türkçe öğretmenliği yapmış, diğer yandan da Darülelhan'da tanbur hocası ve Türk Musikisi İcra Heyeti'nde tanbur sanatçısı olarak bulunmuştur. Darülelhan'da bulunduğu sürece, kurumun düzenlediği konserlerde ve plak kayıtlarında bulunmuş, 1926 yılında gerçekleştirilen ilk halk müziği derlemesine katılmıştır. 1950'li yıllarda İstanbul Belediye Konservatuarı Tasnif ve Tespit Heyeti üyeliği de yapmıştır.

15 Haziran 1961'de vefat eden Dürrü Turan, üç çocuk ve sekiz torun sahibiydi.

COPYRIGHT İTÜBİDB © TÜM HAKLARI SAKLIDIR